ѕрнѕурка

мн. ѕрнѕурки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20042
1. Дел од накитот во носијата, сребрен украс за на глава, синџир со ситни пари што се спушта над челото.
Албански: stoli balli
Употреба: Архаизам
2. Ситни предмети за китење, за украсување, со мала вредност.
Албански: mjete për stolisje
Примери:
Коњите беа украсени со китки по уздите, со разни скапоцени пулејки и со ѕрнѕурки.
Тој продаваше разни дреболии: огледалца, мониста, обетчиња и други ѕрнѕурки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи