ѕирка

мн. ѕирки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18324
Отвор, процеп, мала пукнатина на ѕид, на врата, на дрвена ограда и сл.
Англиски: peephole
Примери:
Нигде ѕирка ни проѕирка.
Низ ѕирката од вратата гледаше во собата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК