ѕида

ѕидаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Гради, прави ѕид (од камен, тула, бетон), куќа, зграда и др.
Англиски: build
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Работниците мешаа малтер, ѕидарите ѕидаа.
Ѕидаме нова куќа.
Изведенки
ѕидање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи