ѕенѕало

мн. ѕенѕала
Вид збор: Именка, среден род
1. Тој што се ѕенѕа при одење.
Албански: ec ngadal
Употреба: Разговорно
2. Тој што бавно завршува некоја работа, пипав човек.
Албански: njeri i ngadalshëm
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК