ѕевгар

мн. ѕевгари
Вид збор: Именка, машки род
Пар впрегнати волови, биволи, говеда (за орање).
Примери:
Орачот впрегна силен ѕевгар.
Двоколка со сив ѕевгар.
Купи вол за ѕевгарот.
Со два ѕевгара ќе ја изора нивата.
Луѓето ги ослободија од јаремот своите ѕевгари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи