ѕврцне

ѕврцнат
Вид збор: Глагол, свршен
Се јави некому на телефон.
Англиски: ring
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Ке ти ѕврцнам после пладне.
Изведенки
1. ѕврцка несв.
ѕврцкаат
2. ѕврцкање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи