ѕвончест

ѕвончестиот
Вид збор: Придавка
Што има форма на ѕвоно, на ѕвонче.
Англиски: bell-shaped
Примери:
Вез со ѕвончести цветови.
Ѕвончесто здолниште.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи