ѕвонлив

ѕвонливиот
Вид збор: Придавка
Што потсетува на ѕвонење; што одекнува јасно, звучно.
Англиски: resounding
Примери:
Чашата се скрши со ѕвонлив ек.
јасен и ѕвонлив глас, ѕвонлива смеа
Изведенки
1. ѕвонливо прил.
Детската смеа ѕвонливо одекнуваше.
2. ѕвонливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи