ѕвони

ѕвонат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Произведува ѕвон.
Англиски: ring Албански: tingëllon, cingëron
Примери:
Ѕвони ѕвонецот на овенот предводник.
Телефонот ѕвони.
Големата камбана ѕвонеше долго.
2. Прави нешто (ѕвонец, метален предмет) да произведува ѕвон.
Англиски: ring Албански: bën zile
Примери:
Дежурниот ѕвонеше со ѕвонецот.
Тој упорно ѕвонеше на ѕвончето.
3. Се јавува некому на телефон, телефонира.
Англиски: ring Албански: bën zile
Примери:
Ќе му ѕвонам да го прашам дали ќе дојде.
4. Се причинува некому дека слуша ѕвонење.
Англиски: ring Албански: tingëllon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Нешто силно му ѕвонеше во ушите.
Изведенки
ѕвонење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи