ѕвонец

мн. ѕвонци
Вид збор: Именка, машки род
Метална крушовидна направа со подвижно јазиче која служи за ѕвонење.
Англиски: bell
Примери:
Ѕвонецот рамномерно ѕвонеше.
продавач на ѕвонци
Бијат училишните ѕвонци и црковните камбани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи