ѕвизне

ѕвизнат
Вид збор: Глагол, свршен
Силно удри, ѕвекне, перне.
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој му ѕвизна шлаканица на детето.
Го ѕвизна коњот в плеќи.
Изведенки
1. ѕвизнува несв.
ѕвизнуваат
2. ѕвизнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи