ѕвечлив

ѕвечливиот
Вид збор: Придавка
Што ѕвечи, што има својство да ѕвечи.
Англиски: resounding
Примери:
ѕвечлив глас, ѕвечлива детска песна
FlexiMac
 менување на македонски глаголи