ѕвечка

мн. ѕвечки
Вид збор: Именка, женски род
1. ѕвечалка
Англиски: rattle Албански: ushtimë
Употреба: Ботаника
2. Шумско листопадно дрво високо до 7 метри, со ситни жолти листови и со мешункасти плодови, жолт багрем.
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи