ѕвечи

ѕвечат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 15300
Издава метален звук, звук од стакло и сл.
Англиски: ring
Примери:
Ѕвечеа жолтиците на момините гради.
Селаните ѕвечеа со вилите.
При здравицата ѕвечеа чашите.
Изведенки
ѕвечење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК