ѕвечарка

мн. ѕвечарки
Вид збор: Именка, женски род
Отровна змија со рожести прстени на крајот на опашката коишто ѕвечат при движење.
Латински: Crotalus horridus Англиски: rattlesnake
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи