ѕвечалка

мн. ѕвечалки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 54109
Детска играчка што ѕвечи.
Англиски: rattle
Примери:
На детето му падна ѕвечалката од рака.
Пластични ѕвечалки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК