ѕверство

мн. ѕверства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 12658
Нечовечна, свирепа постапка.
Англиски: brutality
Примери:
Повеќе жени биле жртви на неговото ѕверство.
Фашистички ѕверства.
Тие вршеле ѕверства над беспомошните деца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК