ѕвере

Види и: ѕвер (м.)
мн. ѕвериња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 11463
ѕвер
Англиски: animal
Употреба: Деминутив
Примери:
Го ставија во кафез малечкото ѕвере.
Ја сврти пушката кон дивото ѕвере.
Му успевало да улови такви ѕвериња повеќе пати во животот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК