ѕвек

мн. ѕвекови
Вид збор: Именка, машки род
Звук што настанува со меѓусебно удирање на метални или на стаклени предмети.
Англиски: resound
Примери:
Ѕвек од мечови.
Кристален ѕвек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи