ѕвездочел

ѕвездочелиот
Вид збор: Придавка
Што е со ѕвезда, со шара во вид на ѕвезда на челото.
Употреба: Народна поезија
Примери:
Твојот коњ е аџамија, а мојот ѕвездочел.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК