ѕвездочатец

мн. ѕвездочатци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28460
Тој што ја чита, што ја претскажува судбината по ѕвездите.
Англиски: astrologer
Употреба: Архаизам
Примери:
Древни ѕвездочатци, толкувачи на минатото и на иднината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК