ѕвездаллија

ѕвездаллијата
Вид збор: Придавка
Ранг: 51741
Што предизвикува симпатија, мил, умилен.
Англиски: sympathetic
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
маж ѕвездаллија
жена ѕвездаллија
момче ѕвездаллија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК