а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ѓурѓовденче

мн. ѓурѓовденчиња
Вид збор: Именка, среден род
Повеќегодишно растение со бели мирисливи цветови наредени во грозд; момина солза.
Латински: Convallaria majalis Англиски: Lily of the Valley Албански: lule mai
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи