а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ѓурултија

мн. ѓурултии
Вид збор: Именка, женски род
1. врева, викотница
Англиски: noise Турски: gürültü Албански: zhurmë, potere
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој досега не беше спал ни една ноќ во таква ѓурултија и викотница како ноќеска.
2. голелма кавга, неред
Англиски: quarrel Албански: zhurmë, rrëmujë
Употреба: Разговорно
Примери:
Јас и самиот бев мирен човек и се држев настрана од секоја ѓурултија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи