а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ѓурултаџија

мн. ѓурултаџии
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што крева голема врева.
Англиски: noise maker Турски: gürültücü Албански: grindavec
Употреба: Архаизам , Разговорно
Примери:
Со „право “ или без, ѓурултаџијата се најде меѓу нас.
2. Прекршител, учесник во безредие, нарушител на редот.
Англиски: offender Албански: shkelës
Употреба: Административен термин , Архаизам , Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи