а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ѓупчи

(се) ѓупчат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Станува Ѓуптин.
Англиски: become gipsy Албански: gabel, evgjit, maxhup
Употреба: Разговорно
2. Се однесува како Ѓуптин.
Англиски: behave like gipsy Албански: si maxhup, si evgj, si gabel
Изведенки
ѓупчење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи