а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ѓупскомаалец

мн. ѓупскомаалци
Вид збор: Именка, машки род
Што живее во ѓупско, циганско маало.
Примери:
На ширинката пред црквата, општинските метачи, ѓупскомаалци, ја метеа калдрмата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи