а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ѓупкин

ѓупкини
Вид збор: Придавка
Што припаѓа на ѓуптин.
Англиски: gipsy Турски: Kıpti
Употреба: Разговорно
Примери:
Ѓупкини шалвари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи