ѓунделак

мн. ѓунделаци
Вид збор: Именка, машки род
надница, дневница
Англиски: daily wage Турски: gündelik
Употреба: Архаизам , Економија
Примери:
Измеќарски ѓунделак.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи