ѓум

мн. ѓумови
Вид збор: Именка, машки род
Голем бакарен сад за вода, ракија, вино, млеко.
Англиски: canister Турски: güğüm
Примери:
Го наполни ѓумот со вода.
Во раката стегаше ѓум со ракија.
Изведенки
ѓумче ср.
мн. ѓумчиња
дем.
Пример: Го зеде ѓумчето со врела вода и почна да меси.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи