ѓумрук

мн. ѓумруци
Вид збор: Именка, машки род
1. царинарница
Англиски: customs Турски: gümrük Албански: doganë
Употреба: Архаизам , Економија
2. трошарина, царина
Англиски: customs duty Албански: doganë
Употреба: Архаизам
Примери:
Тој не подлежи на царски давачки, ни на ѓумрук.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи