ѓуме

мн. ѓумиња
Вид збор: Именка, среден род
Скривница покрај мочуриште, бара, река и др. што им служи на ловците за лов на диви гуски и сл.
Англиски: hideaway Турски: gömme
Употреба: Архаизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи