ѓул

мн. ѓулови
Вид збор: Именка, машки род
Вид цвеќе, роза, ружа.
Англиски: rose Турски: gül Албански: trëndafil
Употреба: Архаизам , Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи