ѓузел

Вид збор: Придавка
убав, прекрасен
Англиски: beautiful Турски: güzel
Употреба: Народна поезија , Неменлив збор
Примери:
ѓузел девојче, ѓузел јунак
ѓузел става
FlexiMac
 менување на македонски глаголи