ѓувеч

(едн.) ѓувечот
Вид збор: Именка, машки род
1. Вид јадење со разновиден зеленчук, обично со месо, што се пече во земјен сад.
Англиски: stew Турски: güveç Албански: gjyveç
Употреба: Гастрономија
2. Подлабок земјен сад, земјена тава за ѓувеч и слични јадења.
Албански: tavë dheu
Употреба: Дијалектен збор , Гастрономија
3. Вид мангал.
Албански: lloj mangalli
FlexiMac
 менување на македонски глаголи