ѓувезен

ѓувезниот
Вид збор: Придавка
темноцрвен
Англиски: dark red Турски: güvez
Употреба: Архаизам
Примери:
ѓувезни гајтани
ѓувезно предено
FlexiMac
 менување на македонски глаголи