ѓубри

ѓубрат
Вид збор: Глагол, несвршен
Потхранува со помош на ѓубре, гнои нива и сл.
Англиски: fertilize
Употреба: Земјоделство
Изведенки
ѓубрење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи