ѓубриште

мн. ѓубришта
Вид збор: Именка, среден род
1. Место каде што се фрла ѓубрето.
Англиски: dump Турски: gübrelik Албански: plehrishte
Употреба: Екологија
2. Нечисто место.
Англиски: pigsty Албански: vend pis
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи