ѓубриво

мн. ѓубрива
Вид збор: Именка, среден род
Материја која се додава на почвата за подобрување на плодноста.
Англиски: fertilizer Турски: gübre
Употреба: Земјоделство
Примери:
Органско ѓубриво.
Вештачко ѓубриво.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи