ѓубреџија

мн. ѓубреџии
Вид збор: Именка, машки род
Лице што го чисти и го собира ѓубрето.
Англиски: garbageman
Употреба: Екологија
Примери:
Ѓубреџиите рано го собраа ѓубрето.
Изведенки
ѓубреџиски прид.
ѓубреџискиот
Пример: Ѓубреџиска кола.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи