ѓубретарина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Трошоци за собирање и транспорт на смет.
Англиски: sanitation costs
Употреба: Екологија
Примери:
Претплата за телевизија е двапати пониска од ѓубретарина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи