ѓубрар

мн. ѓубрари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што го чисти и го носи ѓубрето.
Англиски: garbageman
Употреба: Екологија
Примери:
Се слушаа само гласовите на ѓубрарите во подолните улици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи