ѓоа

Вид збор: Честичка
божем
Англиски: as if Турски: güya Албански: gjoja
Употреба: Разговорно
Примери:
Појде во кералот, ѓоа по некоја работа и набрзина испи голема голтка ракија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи