ѓерѓеф

мн. ѓерѓефи
Вид збор: Именка, машки род
Тркалезна или четвртеста рамка на која се распнува платното што се везе.
Турски: gergef
Примери:
Пердиња на ѓерѓеф везени и колосани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи