ѓериз

мн. ѓеризи
Вид збор: Именка, машки род
1. Одводен канал за истекување на нечистотија.
Англиски: sewer Турски: geriz Албански: kanal për ujërat e zeza, gjiriz
Употреба: Архаизам
Примери:
Одеа по калдрмата, измиена со запрежни цистерни што служат и за празнење ѓеризи.
2. Канализирано поточе по кое истекува нечистотијта.
Англиски: sewage Турски: geriz Албански: gjiriz
Употреба: Архаизам
Примери:
Падна во геризот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи