ѓеран

мн. ѓерани
Вид збор: Именка, машки род
1. Направа, лост за вадење вода од бунар.
Примери:
Ѓераните на бунарите се издигаа високо во просторот.
2. Бунар со таква направа.
Албански: bunarë me lloz
FlexiMac
 менување на македонски глаголи