ѓевгир

мн. ѓевгири
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47992
1. Сад со решеткаво, шупливо дно, што служи за цедење.
Англиски: sieve Турски: kevgir Албански: kulluese
2. свод
Англиски: arch Албански: hark
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Во дворецот имаше високи врати со чудесни аркади и ѓевгири.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК