ѓаур

мн. ѓаури
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8372
неверник, христијанин, немуслиман
Англиски: nonbeliever Турски: gâvur
Употреба: Архаизам , Пејоратив
Примери:
Таму имало луѓе-ѓаури што не признавале ни цара ни везира.
Изведенки
1. ѓаурка ж.
мн. ѓаурки
2. ѓаурски прид.
ѓаурскиот
3. ѓаурин м.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК