ѓак

мн. ѓаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26614
Тој што се подготвува да се замонаши во манастир.
Англиски: novice
Употреба: Црковен термин
Примери:
Тој е манастирски ѓак.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК