ѓакон

мн. ѓакони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21380
Свештено лице што му помага на свештеникот (или епископот) при богослужба. Припадник на најнискиот од трите чина во црковната хиерархија.
Англиски: minister
Употреба: Црковен термин
Изведенки
ѓаконски прид.
ѓаконскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК